Najnowsze badania wykazały, że witamina D zapobiega sztywności tętnic i słabszemu rozluźnieniu naczyń krwionośnych. U badanych z niskim poziomem witaminy D sztywność tętnic była większa, funkcjonowanie naczyń krwionośnych gorsze. Jednak u pacjentów, którym poziom witaminy D unormował się w ciągu sześciu miesięcy, stan naczyń krwionośnych uległ poprawie, a ciśnienie tętnicze obniżyło się.
Jak podaje Science Newsline:
“Wyniki tego badania potwierdzają, że niedobór wit.D może prowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych, a to prowadzi z kolei do wysokiego ciśnienia i ryzyka choroby układu sercowo-naczyniowego.”
Inne badania naukowe pokazały, że wysokie stężenie witaminy D w organizmie może chronić oczy przed zwyrodnieniami plamki żółtej, związanymi z wiekiem (choroba AMD). Następstwem tej choroby jest utrata wzroku u osób dorosłych. Prawdopodobieństwo zachorowania na AMD jest wyższe wśród kobiet poniżej 75 roku życia, u których poziom witaminy D jest niższy od 38 nanomoli na litr.
Witamina D3 odgrywa też bardzo istotną rolę we właściwej gospodarce wapniem – zapobiega odkładaniu się go w naczyniach krwionośnych i poprawia uwapnienie kości. Z tego względu suplementacja witaminą D3 stosowana jest w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Zaleca się ją mieszkańcom krajów o średnim i niskim nasłonecznieniu, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym.
Źródła:
- Science Newsline April 4, 2011
- Archives of Ophthalmology April 2011; 129(4): 481-489
- MSNBC April 27, 2011
- Science Daily March 21, 2011
- Journal of General Internal Medicine April 21, 2011 [Epub ahead of print]
- Diabetes Care May 2011;34(5):1133-8
- Journal of General Internal Medicine March 15, 2011 [Epub ahead of print]