Znaczenie tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym

L-arginina (główny składnik ProArgi9+) jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu przez komórki śródbłonka (wewnętrznej ścianki wszystkich arterii). Przyjrzyjmy się niezwykle ważnej roli jaką pełni tlenek azotu w naczyniach krwionośnych:

Według opinii naukowców tlenek azotu (NO):

 • pełni rolę regulującą światło naczyń, co zapewnia prawidłowy przepływ krwi;
 • likwiduje szkodliwą agregację krwinek (zlepków płytek krwi), dzięki czemu oczyszcza tętnice i żyły;
 • ogranicza przywieranie monocytów do ścianek naczyń. Monocyty tworzą makrofagi i wywołują stany zapalne, pogarszając kondycję naczyń. Tlenek azotu hamuje adhezję monocytów, hamując rozwój stanu zapalnego;
 • ogranicza namnażanie komórek mięśni gładkich odpowiedzialne za zwężenie tętnic hamujące przepływ krwi do narządów;
 • chroni przed powstawaniem rodników nadtlenkowych. Rodniki te są przyczyną rozwoju wielu chorób i przyspieszają proces starzenia przez stres oksydacyjny;
 • ogranicza utlenianie złego cholesterolu (LDL). Proces utleniania powoduje, że zły cholesterol staje się jeszcze bardziej agresywny.

Jak widać, rola NO w układzie serowo naczyniowym jest bardzo istotna, wręcz kluczowa dla życia organizmu.

O tlenku azotu pisaliśmy również tutaj.

 

5 myśli w temacie “Znaczenie tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym

 1. Krzysztof Parulski

  Mam pytanie, czy skład proargi 9 plus w zestawie Microbiome Purify Kit jest dokładnie taki sam jak w sprzedawanym osobno? Bo czytałem, że na opakowaniu zalecają 2 saszetki dziennie a na tym oddzielnym tylko jedną.

  Odpowiedz
 2. Moris Brudziński

  Słyszałem, że ProArgi 9 Plus działa korzystnie na ograniczenie rzutów w SM. Tylko trzeba brać naprawdę dużo, nawet 4-6 saszetek na dobę. Czy koś tutaj stosował ten suplement na dłuższą metę w SM? Może mógłby się podzielić spostrzeżeniami?

  Odpowiedz
 3. Rupert Wolski

  Arginina z cytruliną potrzebne są zwłaszcza ludziom na dietach np. odchudzających, oczyszczających, po operacjach itd. Tlenek azotu rozszerza naczynia i powoduje choćby lepsze gojenie ran pooperacyjnych, lepszą regenerację po chorobie. ProArgi 9 Plus ma świetny skład, bo poza aminokwasami są tam jeszcze bardzo istotne witaminy i resweratrol, których działa przeciwmiażdżycowo. Konsultowałem ten skład z lekarzem i usłyszałem bardzo pozytywną opinię. Tak, że wszystko jest OK. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Kinga Smuchowska

  Brak tlenku azotu bywa katastrofalny w skutkach, pewien naukowiec napisał, że bez tlenu można przeżyć kilka minut ale bez tlenku azotu serce stanie juz po kilkunastu sekundach!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz