Znaczenie tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym

L-arginina (główny składnik ProArgi9+) jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu przez komórki śródbłonka (wewnętrznej ścianki wszystkich arterii). Przyjrzyjmy się niezwykle ważnej roli jaką pełni tlenek azotu w naczyniach krwionośnych:

Według opinii naukowców tlenek azotu (NO):

 • pełni rolę regulującą światło naczyń, co zapewnia prawidłowy przepływ krwi;
 • likwiduje szkodliwą agregację krwinek (zlepków płytek krwi), dzięki czemu oczyszcza tętnice i żyły;
 • ogranicza przywieranie monocytów do ścianek naczyń. Monocyty tworzą makrofagi i wywołują stany zapalne, pogarszając kondycję naczyń. Tlenek azotu hamuje adhezję monocytów, hamując rozwój stanu zapalnego;
 • ogranicza namnażanie komórek mięśni gładkich odpowiedzialne za zwężenie tętnic hamujące przepływ krwi do narządów;
 • chroni przed powstawaniem rodników nadtlenkowych. Rodniki te są przyczyną rozwoju wielu chorób i przyspieszają proces starzenia przez stres oksydacyjny;
 • ogranicza utlenianie złego cholesterolu (LDL). Proces utleniania powoduje, że zły cholesterol staje się jeszcze bardziej agresywny.

Jak widać, rola NO w układzie serowo naczyniowym jest bardzo istotna, wręcz kluczowa dla życia organizmu.

O tlenku azotu pisaliśmy również tutaj.

 

4.8
05

5 myśli w temacie “Znaczenie tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym

 1. Krzysztof Parulski

  Mam pytanie, czy skład proargi 9 plus w zestawie Microbiome Purify Kit jest dokładnie taki sam jak w sprzedawanym osobno? Bo czytałem, że na opakowaniu zalecają 2 saszetki dziennie a na tym oddzielnym tylko jedną.

  Odpowiedz
 2. Moris Brudziński

  Słyszałem, że ProArgi 9 Plus działa korzystnie na ograniczenie rzutów w SM. Tylko trzeba brać naprawdę dużo, nawet 4-6 saszetek na dobę. Czy koś tutaj stosował ten suplement na dłuższą metę w SM? Może mógłby się podzielić spostrzeżeniami?

  Odpowiedz
 3. Rupert Wolski

  Arginina z cytruliną potrzebne są zwłaszcza ludziom na dietach np. odchudzających, oczyszczających, po operacjach itd. Tlenek azotu rozszerza naczynia i powoduje choćby lepsze gojenie ran pooperacyjnych, lepszą regenerację po chorobie. ProArgi 9 Plus ma świetny skład, bo poza aminokwasami są tam jeszcze bardzo istotne witaminy i resweratrol, których działa przeciwmiażdżycowo. Konsultowałem ten skład z lekarzem i usłyszałem bardzo pozytywną opinię. Tak, że wszystko jest OK. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Kinga Smuchowska

  Brak tlenku azotu bywa katastrofalny w skutkach, pewien naukowiec napisał, że bez tlenu można przeżyć kilka minut ale bez tlenku azotu serce stanie juz po kilkunastu sekundach!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *