Miesięczne archiwum: listopad 2018

Proargi 9 Plus pomoże w gojeniu ran?

Proces gojenia jest w znacznej mierze jest związany z biochemicznymi przemianami argininy. Aminokwas ten stanowi element niezbędny każdego etapu regeneracji uszkodzonych tkanek. Zasadnicze efekty suplementacji argininy to: pozytywne działanie wazodylatacyjne (rozszerzające naczynia krwionośne dzięki działaniu tlenku azotu NO), wzrost perfuzji naczyniowej (przepływu krwi) oraz immunomodulacja (wzmacnianie odporności np. na infekcje). Jest to więc ważny aminokwas, warunkujący szybki i sprawny powrót organizmu do homeostazy (wewnętrznej równowagi – warunku zdrowia).

Arginina wpływa nie tylko na początkowe stadium procesu gojenia (zapalenie), ale również na namnażanie się i różnicowanie komórek, które muszą powstać w miejscu zranienia by odtworzyć ciągłość tkanek. Arginina zapewnia także nowo powstałym elementom poprawne ukrwienie poprzez stymulację wytwarzania nowych naczyń krwionośnych.

O ile przeciętna dieta dostarcza do 4 gramów L-argininy dziennie, w kontrolnych badaniach klinicznych stosowano dobową suplementację w wysokości nawet 17–25 gramów. W badaniach przeprowadzonych na grupie pacjentów po zabiegach operacyjnych wykazano, że podawanie argininy przyspiesza proces limfogenezy (co skutkuje zmniejszeniem podatności ran na zakażenia) oraz skraca czas gojenia ran.

Przypomnijmy, że ProArgi-9+ zawiera w jednej saszetce 5 gramów farmaceutycznej jakości L-argininy. Okazuje się, że suplement ten, który dzięki zawartości l-argininy znalazł swoje zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych (niepłodność, choroba wieńcowa, niewydolność serca i inne), zyskał być może kolejne pole do popisu.

Opracowano na podstawie:

Rola argininy w procesie gojenia ran,
http://evereth.home.pl/archiwum-pdf/LR/2017/3/3.pdf